„Žvelk giliau“ Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva 2024 m. – įsibėgėja!

Birželio 28, 2024

2026-06-28

2024 metai – jau antrieji „Žvelk giliau“ Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos (Iniciatyva) metai. Iniciatyvos tikslas – dalytis psichikos sveikatos sunkumų ir (ar) sutrikimų patirtimi ir mažinti psichikos sveikatos stigmą. Itin jautria asmenine patirtimi dalijasi specialiai apmokyti asmenys, kuriuos vadiname psichikos sveikatos ambasadoriais (Ambasadoriai).

Pirmaisiais, 2023, metais Inciatyvos dėkabuvo apmokyti 130 Psichikos sveikatos Ambasadorių, kurie savo autentiška patirtimi pasidalijo net 129-iuose renginuose ir asmeniškai apie savo patirtį pakalbėjo net su 2730 žmonių.

Džiaugiamės, kad pasisėmę pirmųjų metų patirties Iniciatyvos veiklas su Ambasadoriais toliau įgyvendina 12 Higienos instituto partnerių, kurių informaciniuose kanaluose galite rasti kvietimų tapti Ambasadoriais, pamatyti įvairios, su Iniciatyva susijusios informacijos, kvietimus į renginius, pokalbius su Ambasadoriais ir dar daugiau:

Lietuvos autizmo asociacija “Lietaus vaikai”

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas https://www.mctau.lt/

Ryšiai – Psichikos Sveikatos Menų Festivalis

Lietuvos Caritas – informacinis kanalas Žvelk-giliau Kaune

DRAMOS TERAPIJA

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Kėdainių rajono Moterų krizių centras – informacinis kanalas Žvelk Giliau: psichikos sveikata Kėdainiai

Psichikos sveikatos perspektyvos

Savižudybių prevencijos mokytojų asociacija https://savizudybiuprevencija.lt/

VšĮ Mediapressa – informaciniai kanalai Nėštumo kalendorius ir Pogimdyminės depresijos centras

Vilniaus arkivyskupijos Caritas

Visuomenės ir verslo plėtros institutas

Iniciatyvos imtis paskatino 2022 m. Higienos instituto Psichikos sveikatos centro iniciatyva atliktas tyrimas siekiant įvertinti stigmatizuojančias Lietuvos gyventojų nuostatas psichikos sveikatos srityje, kuris atskleidė, kad nors didelė dalis Lietuvos gyventojų turi tinkamas žinias apie psichikos sveikatą (65 proc.) ir tolerantišką požiūrį (apie 50 proc.), to nepakanka, kad ir elgesys psichikos sveiktos sunkumų turinčių žmonių atžvilgiu būtų palankus. Net 44 proc. gyventojų nėra apsisprendę ar neturi nuomonės ar ateityje sutiktų gyventi, dirbti su psichikos sveikatos sutrikimų turinčiu asmeniu ar tiesiog bendrauti su artimu bičiuliu, kuriam išsivystė psichikos sveikatos sutrikimas. O 26,9 proc. šalies gyventojų nenorėtų gyventi kaimynystėje su psichikos sveikatos sutrikimų turinčiu asmeniu.

Remiantis moksliniais tyrimais, kurie rodo, kad asmeninė patirtis bendraujant su asmeniu, turėjusiu psichikos sveikatos sunkumų patirtį padeda mažinanti stereotipines nuostatas, bei sėkminga užsienio partnerių patirtimi mažinant neigiamas nuostatas apie psichikos sveikatą, į Lietuvą atkeliavo „Žvelk giliau“ Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva. Jungtinėje Karalystėje (JK) neigiamų nuostatų apie psichikos sveikatą mažinimui skirta iniciatyva truko 15 metų (2007–2021 m.), per šį laikotarpį visuomenės požiūris į psichikos sveikatą JK pagerėjo 12,7 proc. Tikslas Lietuvoje – iki 2030 m. sumažinti neigiamas žmonių nuostatas į psichikos sveikatą nuo 61,7 iki 56,7 proc.

Daugiau apie tyrimą https://zvelkgiliau.lt/kvieciame-susipazinti-su-ataskaita-naujiena/

Daugiau apie 2023 m. rezultatus https://zvelkgiliau.lt/zvelk-giliau-pirmuju-metu-rezultatai-didinant-su-psichikos-sveikata-susijusias-teigiamas-nuostatas/